جهان

ایستاده بر كرانه‌ی دجله

نویسنده:
اگر موصل هشت ماه درگیر تیراندازی بود، اگر سه سال پر از صدای ویراژ اتومبیل‌های مردان سیاهپوش بود...
اگر موصل هشت ماه درگیر تیراندازی بود، اگر سه سال پر از صدای ویراژ اتومبیل‌های مردان سیاهپوش بود، حالا در هشتمین روز از تیر96 وقتی نیروهای عراقی كوچه به كوچه و قدم به قدم پیش می‌رفتند و نیروهای داعش پس می‌نشستند، روی ویرانه‌هایی كه زمانی آموزشگاه و مدرسه‌ی موسیقی موصل بوده، چند نوازنده به اجرای موسیقی پرداختند تا به شكلی نمادین مدرسه‌ی آواها و نواها را افتتاح كنند و امیدوار باشند كه صدای موسیقی رساتر و بلندتر از هر نوع صدای توپ و تفنگ است.

خفته بر ساحل دجله
دجله این شهر شمالی عراق را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم كرده؛ شهری قدیمی كه زمانی و در دوره‌ی ساسانیان «بوذاردشیر» نامیده می‌شد و در طول قرن‌ها تبدیل به محلی برای زندگی اقوام مختلف از مسیحی و آشوری تا تركمن، كرد و عرب شده بود. به شكلی كه 10سال پیش جمعیت موصل به دو میلیون و 700هزار نفر رسید. دومین شهر پرجمعیت عراق پس از بغداد و قلب اقتصادی این كشور در شمال. تا قبل از دهه‌ی50 شمسی شهری عمدتا كردنشین به شمار می‌رفت و كه با روی كار آمدن صدام پروژه‌ی تغییر تركیب قومیتی آن آغاز شد و عرب‌ها به این شهر مهاجرت كردند.

هجوم به موصل
بهار سال2014 بود كه اعراب سنی مخالف دولت نوری مالكی چادرهایشان را در الانبار برپا كردند تا تحصنی اعتراضی به دولت مالكی داشته باشند. تمركز مالكی روی سركوب این معترضان بود كه مردان سیاهپوش از صحرای ربیعه بین سوریه و عراق هجوم آوردند.
استان نینوا که شهر موصل در آن قرار دارد، دومین استان بزرگ عراق از نظر مساحت است و در این روزها ارتش عراق مشغول جنگیدن با نیروهای داعش در این استان است. لشكر 12 عراق مامور محافظت از دجله و استان نینوا به خصوص مركز آن موصل بود. شبی كه دو هزار نیروی داعش توانستند بی‌هیچ مقاومتی از طرف نیروهای ارتش عراق وارد این شهر شوند همه متوجه یك خیانت بزرگ شدند. متهمان اصلی هم «اثیل النجیفی» استاندار نینوا و برخی از فرماندهان عالی‌رتبه‌ی ارتش بودند.
نیروهای داعش از بخش شرقی موصل پیشروی كرده، ساحل سمت چپ این شهر را پیش‌تر کامل تصرف کرده بودند. آن‌ها پس از درگیری‌های سخت با ارتش عراق، ساختمان شورای استان نینوا در این شهر، فرودگاه بین‌المللی موصل و همچنین زندان ‌«التسفیرات‌» در شرق موصل، زندان «‌بادوش»‌ در غرب موصل و زندان «اداره‌ی مبارزه‌ی با تروریسم» ‌در مرکز موصل را به تصرف خود درآوردند. بانک‌های دولتی و محلی این شهر را اشغال و اموال و پول‌های آن‌ها را غارت کردند. حجم زیادی سلاح، مهمات و پول در موصل به دست داعش افتاد. حركت سریع داعش پس از فتح موصل در سه یا چهار روز حركت به سمت تكریت، صلاح‌الدین، كركوك، الانبار و در نهایت سامرا در شمال بغداد بود. تلاش داعش برای حمله به سامرا و تصرف مرقد امامین عسکریین با شكست مواجه شد اما آن‌ها توانسته بودند یك‌سوم خاك عراق را تصرف كنند كه با احتساب مناطق اشغالی در سوریه از جمله رقه، دیرالزور و حلب عملا یك كشور با مساحت جغرافیایی بزرگ بودند...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code