داستان جلد

ترس‌خند

نویسنده:
مرحله‌ی اول «خنداننده‌شو» با هیجان خاصی شروع شد. ظرف چند روز، استقبال از مسابقه آن‌قدر بالا رفت كه آرای نفرات برتر از مرز یك میلیون نفر هم گذشت...
مرحله‌ی اول «خنداننده‌شو» با هیجان خاصی شروع شد. ظرف چند روز، استقبال از مسابقه آن‌قدر بالا رفت كه آرای نفرات برتر از مرز یك میلیون نفر هم گذشت. با شروع مرحله‌ی دوم، هیجان‌ها بیشتر شد. حالا دیگر همه با توقعات  خاصی پای اجرای شركت‌كننده‌ها می‌نشستند و منتظر بودند چندبرابر بیشتر از مرحله‌ی اول بخندند اما درست در قسمت اول مرحله‌ی دوم، یك مرتبه همه چیز قر و قاتی شد. بعضی از رسانه‌ها و مخاطبان نسبت به بعضی از شوخی‌های موجود در اجرای تیم اول معترض شدند و نوشتند كه تلویزیون باید جلوی این شوخی‌های جنسی و غیراخلاقی بایستد. در مقابل، عده‌ای دیگر در جبهه‌ی مخالف به میدان آمدند و در شبکه‌های اجتماعی، پشت خنداننده‌شو ایستادند. در نهایت پنجشنبه‌شب، اجرای خنداننده‌ها با ممیزهای فراوان برگزار شد و سرگروه‌ها مجبور شدند از این به بعد روی متن استندآپ‌ها دقت بیشتری داشته باشند. با تمام این جنجال‌ها و درگیری‌ها، از میان این 12نفر، هشت نفر به مرحله‌ی نهایی رسیدند. در روز ضبط اجراهای نجات و آخرین قسمت از مرحله‌ی دوم، در پشت صحنه‌ی خندوانه حاضر شدیم و با چند نفر از شركت‌كننده‌ها و داورها گپ زدیم. در بخش دیگری از پرونده، ضمن آنالیز اجرای هشت برنده‌ی اصلی مرحله‌ی دوم، تمام جار و جنجال‌ها و اعتراض‌های هفته‌ی گذشته را در گفت‌وگو با امیرمهدی ژوله، فیلمنامه‌نویس آثار كمدی و یكی از فینالیست‌های استندآپ كمدی خندوانه تحلیل كرده‌ایم.

در مسیر نا هموار
1. درست در روزهایی كه تلویزیون با سریال‌ها و ویژه‌برنامه‌های مناسبتی رمضان نتوانسته بود شور و حالی در جامعه به وجود بیاورد، این خندوانه بود كه توانست دوباره نظرها را جلب كند. مسابقه‌ی خنداننده‌شو در همان ماه رمضان و در بین انبوه برنامه‌های مناسبتی روی آنتن رفت تا بعد از مدت‌ها، بحث و جدل حول و حوش یك برنامه‌ی تلویزیونی بین صاحب‌نظرها و مردم شكل بگیرد و نظرها را به خود جلب کند.
2. این زوم كردن هرچند مزایایی داشت اما باعث شد اجراها زیر ذره‌بین برود و قصه،‌ درست از همین‌جا شروع شد. ورود شركت‌كننده‌ها به برخی مباحث و استفاده از شوخی‌های نامتعارف محل بحث شد، عده‌ای به آن تاختند و آن را مصداق بارز بی‌ادبی عنوان كردند و عده‌ای دیگر هم گفتند كه این سبك شوخی از حد و اندازه‌های خندوانه پایین‌تر است و شأن آن را پایین آورده است. در مقابل این دو دیدگاه، دیدگاه سومی هم وجود داشت؛ صاحبان این دیدگاه معتقد بودند كه اولا نباید شوخی‌های مطرح‌شده را به این شكل آنالیز كرد و با تحلیل‌های پیرامونی اساس برنامه‌ای را كه هدفش كشف استعداد و بازآفرینی شور و نشاط است، چنین مورد هجمه قرار داد؛ نظرگاهی كه البته به موضع خندوانه‌ای‌ها بسیار نزدیك بود و هست.
3. اما بیایید از منظری دیگر به این ماجرا نگاه کنیم؛ در یک جمع خانوادگی چقدر شوخی‌های حسین شاهرخ‌نیا و زینب موسوی را می‌توان تکرار یا تحمل کرد؟ این دو كه با القاب مشهور از اینستاگرام و تلگرام به شهرت رسیده‌اند و كلی هم فالوئر دارند، تا چه میزان می‌توانند و اجازه دارند هنجارهای عرفی جامعه را جابه‌جا کنند؟ (ببینید می‌گویم عرف، نه خط قرمزهای تلویزیونی یا سیاسی!) بله، هر دو شركت‌كننده‌ مرحله‌ی اول را با رأی بسیار بالایی پشت سر گذاشته بودند و استندآپ‌هایشان هم در شبكه‌ها و كانال‌های تلگرامی بین خلق‌الله دست به دست می‌چرخید ولی آیا این، مجوزی می‌شود که برای برآوردن توقعات ایجاد شده، حرمت بشکنند؟ مشکل این‌جا بود که هر دو استعداد (و یکی دو نفر دیگر که سوژه‌ی این یادداشت نیستند) برای رسیدن به هدفِ اقبال عمومی، آسان‌ترین مسیر را انتخاب كردند، آن‌ها استندآپ‌هایشان را بر شوخی‌های شبه‌جنسی بنا كردند و در طول اجرایشان با استفاده از كلمات دوپهلو كه در ادبیات محاوره‌ای و كوچه‌بازاری معانی متفاوت و دیگری دارند، مخاطبشان را هدف قرار دادند تا از آن‌ها به سهل‌الوصول‌ترین شكل ممكن خنده بگیرند كه اتفاقا و براساس واكنش‌های حاضران در استودیو و سرتیم‌ها در این كار موفق هم بودند.
4. منصفانه نگاه کنیم؛ اشاره به ماجرای شیث رضایی و محمد نصرتی و آوردن نام آن‌ها و بعد شوخی با نام خانوادگی دروازه‌بان سابق پرسپولیس در چه فضایی و با چه منطقی قابل دفاع است؟ این جنس شوخی‌ها در حالی توسط برخی از این شركت‌كننده‌ها وارد خندوانه شد كه تا پیش از این استندآپ‌كمدین‌های حرفه‌ای حاضر در برنامه تمام تلاششان را کرده‌ بودند تا با همه‌ی محدودیت‌ها، نوعی خنده‌ی پاک و تمیز را از مخاطبان بگیرند. آن‌ها حتی در اوج رقابت‌های استندآپ كمدی (خنداننده برتر) هم تن به این كار ندادند اما حالا این سبك شوخی در خندوانه دیده می‌شود و بدتر آن‌که از آن دفاع هم می‌شود!
5. هرچند ماجرا ختم به خیر شده و قطعا از این به بعد، ممیزی‌های بیشتری رخ خواهد داد اما ماجرای خنداننده‌شو و اتفاقات پس از آن، برای برنامه‌ای كه داعیه‌ی نوآوری و خلاقیت دارد یك هشدار جدی بود؛ هشداری که باید جدی گرفته شود...ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code