سينما

سینما جهان

و حالا پرزیدنت كلرآندروود

نویسنده:
پنجمین فصل پرطرفدارترین سریال شبکه‌ی‌‌ نت‌فلیکس یعنی «خانه پوشالی» اخیرا از این شبکه‌ی اینترنتی پخش شد...
پنجمین فصل پرطرفدارترین سریال شبکه‌ی‌‌ نت‌فلیکس یعنی «خانه پوشالی» اخیرا از این شبکه‌ی اینترنتی پخش شد. این برای سریالی که در اصل قرار بود فقط دو فصل داشته باشد، بدک نیست. آن هم پیش از این‌که برنامه‌های اوریجینال با کیفیت بالا در شبکه‌های اینترنتی به سادگی آب خوردن در دسترس باشند. پایان فصل پنجم مخاطبان را جایی بین امید و سردرگمی رها کرد اما آیا نت‎فلیکس تصمیم دارد فصل ششم سریال را هم سفارش بدهد؟ طبق اظهارنظرهای رؤسای جدید این سریال تلویزیونی در صورتی ادامه خواهد یافت که چیز جدیدی برای عرضه داشته باشد. آن‌ها حتی به شوخی می‌گویند اگر سریال همین‌طور پیش برود احتمالا کلر آندروود با بازی رابین رایت باید دیوار چهارم را بشکند. شکستن دیوار چهارم اصطلاحی تئاتری است به این معنا که کاراکترهای درون نمایش یا فیلم نشان می‌دهند که به بازی کردن برای تعدادی از مخاطبان آگاهند و از مخاطبان هم می‌خواهند وارد بازی آن‌ها شوند. فصل پنجم در حالی تمام شد که کلر آندروود به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا وارد دفتر اووال می‌شود؛ یعنی همان دفتر کاری که همه‌ی رؤسای جمهور آمریکا از آن استفاده می‌کنند. او مستقیم به دوربین نگاه می‌کند و می‌گوید: «حالا نوبت منه.»

این‌جا آخر خط است؟
هالیوود ریپورتر از فرانک پاگلیس و ملیسا جیمز گیبسون، سازندگان جدید سریال که آن را از خالق اصلی نسخه‌‌ی آمریکایی یعنی بو ویلمن تحویل گرفته‌اند، سوال کرده که آیا آن‌ها اپیزود آخر فصل پنجم را به عنوان آخرین اپیزود این فصل و در عین حال آخرین اپیزود کل سریال نوشته‌اند؟
فرانک در جواب می‌گوید: «موقع کار کردن در تلویزیون، شما این حس را دارید که اگر سریالی باید تمام شود، راهی برای به پایان رساندنش وجود دارد اما تقریبا همیشه یک نقشه ثانویه هم وجود دارد برای این‌که چطور سریال را به پیش ببرید.»
ملیسا گیبسون هم کم‌وبیش با او موافق است: «این در حقیقت یک حقه است. باید احساس شود که این یک پایان طبیعی است. یک نتیجه‌ی‌ کامل و نقطه‌‌ی پایان برای دایره‌ای که سریال تا الان ترسیم کرده و در این مورد بخصوص باید بگویم شما هنوز می‌توانید دراین رابطه بحث کنید که عاقبت سریال و کاراکترهایش چه خواهد شد. درنتیجه ما خوشحال می‌شویم بینندگان را در شرایطی بگذاریم که بیشتر از این سریال بخواهند.»

دیوار چهارم می‌شکند؟
دم‌هایی را سراغ داریم که سریال را بعد از تمام شدن فصل سوم کنار گذاشته‌اند اما باید اعتراف کرد پایان فصل پنجم و رئیس‌جمهور شدن کلر آندروود می‌تواند انگیزه‌ی دوباره‌ای برای دنبال کردن سریال «خانه پوشالی» باشد. به هر حال رابین رایت بهترین بازیگر این سریال است و این یک تغییر هیجان‌انگیز برای طرفداران «خانه پوشالی» است که منتظر بودند به نقش کلر آندروود حتی بیشتر از این‌ها بها داده شود. درضمن حتی اگر شوخی هم باشد فکر کردن به این‌که کلر دیوار چهارم را بشکند و با مخاطبان سخن بگوید، جالب است. گیبسون می‌گوید: «ما سعی کردیم خیلی قاعده‌مند ایده‌ی اولین‌بار حرف زدن کلر با دوربین در فصل آخر اتفاق بیفتد اما حالا به نظر اجتناب‌ناپذیر می‌آید که در فصل بعد هم تکرارش کنیم. سوال فقط این‌جاست که چطور این کار را انجام بدهیم. بعید می‌دانم همان روشی را در پیش بگیرد که فرانسیس انجام می‌داد. روش کلر می‌تواند خیلی هیجان‌انگیزتر باشد. انتظار کلر از تماشاگران منحصربه‌فرد برای خودش است.»

سریال سیاسی در دوران پساترامپ
حکومت ترامپ یک درام است یا سیت‌کام؟ این سؤال را سایت «نیویورک‌تایمز» مطرح کرده بود. جواب این سؤال را قاعدتا تاریخ خواهد داد و قضاوتش می‌کند اما تلویزیون هم تلاشش را در این زمینه می‌کند. از ماه نوامبر سال گذشته هر سریال سیاسی که پخش شده، ارجاعاتی موازی به عالم سیاست آمریکا در دوران جدید داشته و این صدای جدید را تشدید کرده است. گل سرسبدشان هم سریال «خانه پوشالی» است که نه‌تنها درباره‌ی سیاست که مستقیم درباره‌ی رئیس‌جمهور است. این سریال از لحاظ تئوریک خیلی خوب در موقعیتی درامش را تعریف کرد که بتواند دیوار چهارم را بشکند و وارد مکالمات سیاسی روزمره شود. فصل پنجم این سریال با طرح‌ها و سوژه‌هایی داستانی پر شده که بازتابی از تیتر اخبار روز هستند: قانون منع مهاجرت که توسط رئیس‌جمهور فرانک آندروود (کوین اسپیسی) پیشنهادش به کنگره داده شد، شنود اعضای کنگره و درج اخبار مربوط به آن‌ها، تلاش روسیه برای استفاده از فضای دوقطبی آمریکا، ماجرای سوریه و خاورمیانه که واکنش آندروود را در پی داشت و آن عکس دراماتیک از کودک مرده. اما جهان بزرگ این سریال حسی به مخاطبش می‌دهد که انگار جهان دیگری را به او پیشنهاد داده است و نه فقط به خاطر رابطه و شراکت فرانک با همسرش کلر که تسامح بین‌شان یادآور نسخه‌ی پررنگ‌شده‌ای از کلینتون‌هاست. «خانه پوشالی» اقتباسی از یک سریال انگلیسی است که در قلب خود یك فانتزی از قدرت مطلق و روح رقابت دارد. فرانک آندروود شطرنج چهاربعدی بازی می‌کند. سرد است و از مشاورانش کمک می‌گیرد. تند و بی‌پروا نیست. او نقشه‌هایش را به زبان شکسپیری زمزمه می‌کند در حالی که دونالد ترامپ آن‌ها را به سمت 31میلیون فالوئرش در توییتر پرتاب می‌کند...


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code